Randevu Hattı

0 530 977 08 90

Horlama

Horlama

Horlama uyku sırasında kaslardaki gevşeme veya hava yolunun daralması ve boğaz yapısındaki genişleme sonucunda meydana gelen uyku apnesinden farklı solunumu etkileyen uyku kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Hava yolunda meydana gelen daralma nefes alıp verirken zorlanma ile ses çıkar. Bu sesin şiddeti daralmaya bağlı olarak farklılık gösterir. Horlama yaşa, aşırı kiloya ve uyku pozisyonuna göre artabilir. Eğer horlama şiddeti uyku bölünmesi veya nefes kesilmesi ile sonuçlanmıyorsa bu basit horlama türüdür. Burada önem arz eden konu uyku sırasında horlama esnasında solunumun kısa süreliğine kesilmesi ve bunun gece boyunca devam etmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Önemli olan horlamanın şiddeti değil horlama sırasında kişinin yaşadığı semptomlardır.

Yüksek tonda horlama kişinin ve çevresindekilerin uyku kalitesini olumsuz etkiler. Uyku sırasında nefesiniz kesiliyorsa mutlaka altında yatan sorunların tanı ve tedavisi için doktora baş vurmalısınız.

Horlamanın Nedenleri?

Horlamanın nedenleri yaşam tarzı, obezite, çene boğaz ve burun yapısın, gebelik, alkol ve sigara tüketimi, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, uyku apnesi, yorgunluk, soğuk algınlıkları, bazı ilaçlar gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Uzman doktor horlamanın altta yatan sebeplerini değerlendirir. Bunun için fiziki muayene ve testler yapar. Altta yatan sebebe göre tedavi edilebilir. Bireyin hayat tarzında yapılacak değişiklikler de horlamanın azalmasına sağlar. 

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!