Randevu Hattı

0 530 977 08 90

Kulak estetiği

Kulak estetiği

Kulak estetiği (Otoplasti) halk arasında kepçe kulak ameliyatı yüzünüzü bir bütün olarak tamamlayan kulaklardaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi estetik bir görünüm sağlanması hedeflenir. Kulaktaki şekil bozuklukları doğumsal veya sonradan oluşabilir.

Yüze kıyasla kulakların büyük olması, kepçe kulak dediğimiz öne doğru eğik olması, değişik çıkıntıların olması veya kaza sonrası şekil bozuklukları bazıları için stres kaynağıdır. Kulak estetiği ameliyatları ile kulaklarınızın tekrar doğal görünüme kavuşması ve şekillendirilmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır. Özellikle çocuklarda kulak şekli bozukluğu arkadaşları tarafından dışlanmaya zorbalığa maruz kalabilir. Bu da çocuğu ileriki yaşlarda bile etkisi kalacak şekilde iç dünyasını etkileyebilir. Kulak estetiği ameliyatı yapılma yaşı 5’dir.

Kulak estetiği operasyonları genel anestezi altında kişiye ve mevcut duruma göre değişen sürede yapılır. Bu süre genelde 1-2 saat arasında değişir. Lokal anestezi altında yapılan müdahaleler de vardır. Ameliyat öncesi uzman doktor tarafından hastanın nasıl bir kulak istediği göz önünde bulundurularak planlanır. Kıkırdağa istenilen şekil verilerek doğal görünüm sağlanır. Cerrahi müdahale kulak arkasında oluşturulan kesi izi kulak arakasında kalacağı için rahatsız etmez. Zaten görünmeyecek noktada olan bu iz 12 ay sonra iyice belirsiz hale gelirken tamamen de kaybolmaz. Cerrahi operasyonlarda uzman doktor farklı teknikler kullanır.

Lokal anestezi altında yapılan cerrahi operasyonlarda aynı gün, genel anestezi altında yapılan cerrahi operasyonlarda hastanın 1 gün sonra evlerine gitmesi beklenir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı toplumda oldukça sık görülen kulak şekil bozukluğunu düzelterek doğal görünüm sağlayan cerrahi işlemdir. Dış görünümü olumsuz etkileyen kepçe kulak sorunları kadınlarda saçlarla gizleyerek kapatılırken erkekler bu konuda dezavantajlı olarak karşımıza çıkar.

Estetik kaygılarla kişinin psikolojisini olumsuz etkileyen çocukluk döneminde kepçe kulak yelken kulak gibi takma isimlerle şakalaşmalar önemsenmiyor gibi görünse de çocuğun iç dünyasını etkiler. İleriki yaşlarda da psikolojilerini bozabilir.

Kepçe kulak ameliyatları çocukların okulda arkadaşları arasında sorun yaşamaması için erken yaşta yapılabilir. Cerrahi operasyonlar uzman doktorun uygun gördüğü şekilde yetişkinlerde lokal anestezi çocuklarda genel anestezi uygulanarak yapılabilir.

Kepçe kulak yeni doğan bebeklerde operasyona gerek olmadan plastik cerrahlar tarafından özel tekniklerle kulak şekillendirilebilir. Özel kulak bantları kullanılarak yeni doğan bebeklerin kulakları kafaya yaklaştırılabilir.

Kepçe kulaklık doğumsal faktörlere bağlı ailesinde kepçe kulak olanlarda daha fazla görülür.

Tıp, bilimin yenilikçi çözümleri ile artık günümüzde geçmişte büyük problem olan kulaklardaki çekil bozuklukları artık basit tekniklerle kolayca çözümlenebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatları ciddi riskler içermese de alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Kişiye ve mevcut duruma göre operasyon süresi değişse de ortalama 90 dakika sürer.

Eğer sizde veya çocuklarınızda kulak şekil bozukluğu, kepçe kulak problemleri yaşıyorsanız bu durumun kolay tekniklerle estetik operasyonla kısa sürede düzeltilebileceğini yazımızda bahsettik. Sizler de estetik kaygılara bizimle son verebilirsiniz. Sizleri bekliyoruz.

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!